Jdi na obsah Jdi na menu
 


Miminko teď měří 4 cm a váží 7 gramů.

Na ultrazvuku můžete pozorovat zřetelný tvar lidského těla s nepoměrně velkou hlavou, zřetelně vytvořenými končetinami a naznačenými prsty. Žaludek dítěte už produkuje žaludeční šťávu a také začaly správně fungovat ledviny. Od tohoto týdne je možné snímat první reakce mozkové kůry. Intenzivní putování nervových buněk v mozkové kůře trvá až do druhého roku života.

Dítě už má 32 zubních zárodků. Už si také procvičuje svaly, které bude potřebovat k dýchání, až se narodí. Na rukou a nohou se už objevily prstíky, ovšem jsou ještě srostlé blánami.

Maminka

Může se stát, že v tomto období máte velmi proměnlivé nálady – smějete se a vzápětí pláčete... Na vině jsou hormony. Některé hormony totiž v těhotenství hrají klíčovou úlohu – např. human chorionic gonadotropin hormon (hCG), který brání uvolňování dalšího vajíčka z vaječníků a stimuluje tvorbu hormonů estrogenu a progesteronu. Estrogeny rozumíme skupiny hormonů zodpovědných za vývoj ženských pohlavních charakteristik, jsou také produkované placentou, aby zajistily zdraví plodu. Progesterony jsou zase zodpovědné za správné fungování placenty. Po dobu těhotenství hladina těchto hormonů rychle stoupá a klesá podle potřeby. A v mnoha případech emocionální nastavení organismu těhotné ženy kopíruje stoupající a klesající hladiny těchto hormonů. Dokonce tyto hormony hrají důležitou úlohu v sexuálním životě, to má dvě příčiny. Za prvé, hormon estrogen má přímý vliv (obvykle pozitivní) na vaše libido. Za druhé, vedlejší efekty kolísání hormonů, jako jsou únava a zvracení, přispívají k tomu, že na sex vůbec nemáte náladu.

S jídlem to nepřehánějte, nejíte za dva, jak vám budou s oblibou předhazovat maminky a tchýně - potřebujete pouze 300-500 kalorii navíc.
Pozor na anemii (chudokrevnost)- vyskytuje se u budoucích maminek stále častěji. Nejčastěji jde o anemii způsobenou nedostatkem železa - tj. nedostatečnými zásobami železa před těhotenstvím. Tomu můžete zabránit, pokud budete pečlivě brát vitamíny pro těhotné.
Postupně odeznívají nevolnosti, tělesná váha jednoznačně stoupá, normální je do 0,5 kg týdně. Celkový přírůstek je velmi rozdílný. Objeví se první potíže se stolicí. Zácpu je nutno korigovat především úpravou pitného režimu a změnou jídelníčku (ovoce, zelenina). Projímadla používáme výjimečně. V poradně se zjišťuje, zda těhotná neonemocněla syfilis, AIDS, je vyšetřován krevní obraz, krevní skupina, Rh faktor a protilátky proti erytrocytům plodu.
 

Vyšetření

  • Krevní tlak (TK), puls (P), tělesná hmotnost a vyšetření moči chemicky, papírovým proužkem,
  • Doporučená vyšetření pro vyloučení genetických poruch: ultrazvukové vyšetření včetně kontroly ztluštění šíjového svalstva plodu, které se nazývá vyšetření nuchální translucence (proto zkratka NT) a nově vyšetření některých hormonů (hormony hCG a PAPP-A). Všechna uvedená vyšetření mohou již v I. trimestru těhotenství naznačit poruchy vývoje plodu,

Porodnické vyšetření:

  • Růst dělohy se bude do konce těhotenství zaznamenávat z naměřené vzdálenosti mezi horním okrajem dělohy a sponou stydkých kostí,
  • Vaginální vyšetření, při němž lékař kontroluje uzavření děložního hrdla,
  • Změření zevních rozměrů pánve ženy,
  • Vyšetření prsů. těhotenství (mezi 11. - 15. týdnem). Rizika komplikací vedoucích ke spontánnímu potratu jsou stejná (v 1%) jako u amniocentézy. Technické provedení podobné - pod ultrazvukovou kontrolou, v místě bezpečném pro matku i plod, se odebírá vzorek placenty. Výsledek vyšetření je k dispozici za 5 – 7 dnů.